Mesafeli Satış Sözleşmesi

İşbu sözleşme 13.06.2003 tarih ve 25137 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Mesafeli Sözleşmeler Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik gereği internet üzerinden gerçekleştiren satışlar için sözleşme yapılması zorunluluğuna istinaden düzenlenmiş olup, maddeler halinde aşağıdaki gibidir.

MADDE 1 - KONU

İşbu sözleşmenin konusu, www.mersinseyahat.com.tr.İnternet sitesi üzerinden SATICI'nın, ALICI'ya satışını yaptığı, yolcu taşıma biletinin satışı ile ilgili olarak 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun-Mesafeli Sözleşmeleri Uygulama Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelik hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin kapsamaktadır.

MADDE 2 - TARAFLAR

2.1 SATICI

Unvan

-

Adres

Korukent mah. Mimar Sinan Blv. Otogar no: 190/1 içkapı no:Z05, TOROSLAR/MERSİN

Telefon

324 238 22 22

Eposta

info@mersinseyahat.com.tr

2.2 ALICI

Yolcu taşıma biletini satın alan kişidir.

MADDE 3 - SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜN, HİZMET BİLGİLERİ

İşbu sözleşme konusu hizmet, otobüs yolcu taşıma bileti olup, biletin, satış bedeli, ödeme şekli, biniş yeri, varış yeri, seyahat tarihi, hareket saati, koltuk numarası siparişin sonlandığı andaki bilgilerden oluşmaktadır ve ALICI'nın elektronik posta adresine de gönderilmektedir.

 • Açıklama
 • Tarih
 • Saat
 • Koltuk No
 • Nereden
 • Nereye
 • Ödeme Şekli
 • Banka/Kredi Kartı
 • Toplam (KDV Dahil)
 • Satın alınan Yolcu taşıma biletini tutarıdır

MADDE 4 - GENEL HÜKÜMLER

 • 4.01

ALICI, www.mersinseyahat.com.tr internet sitesinde sözleşme konusu ürünü temel nitelikleri, tüm vergiler dahil satış fiyatı, ödeme şekli ve SATICI'nın tam ticari unvanı, açık adresi ve iletişim bilgilerine ilişkin ön bilgileri okuyup bilgi sahibi olduğunu ve elektronik ortamda gerekli teyidi verdiğini beyan eder.

ALICI; bu sözleşmeyi elektronik ortamda teyit etmekle, mesafeli sözleşmelerin akdinden önce, SATICI tarafından ALICI'ya sağlanması gereken hizmet için verilen siparişteki hizmete ait temel özellikler, biletlerin vergiler dahil fiyatı, ödeme bilgilerinin de doğru ve eksiksiz olarak edindiğini teyid etmiş olur. Sözleşme konusu yolcu taşıma bileti, ALICI tarafından seyahat başlangıcı öncesinde SATICI'nın en yakın şubesinden teslim alınacaktır.

Herhangi bir nedenle ürün bedeli ödenemez veya banka kayıtlarında iptal edilirse, SATICI'nın herhangi bir yükümlülüğü kalmayacaktır.

Satış işlemi gerçekleştikten sonra ALICI'ya ait kredi kartının ALICI'nın kusurundan kaynaklanmayan bir şekilde yetkisiz kişilerce haksız veya hukuka aykırı olarak kullanılması durumunda, bilet bedelinin ilgili banka veya finans kuruluşunca SATICI'ya ödenmemesi halinde, SATICININ herhangi bir yükümlülüğü kalmayacaktır.

 • 4.02

Sözleşme konusu yolcu taşıma bileti, ALICI'nın şahsen kendine teslim edilir. Bu nedenle alıcı yolcu taşıma biletini teslim alırken kimlik kartını ve bu alışverişte kullanmış olduğu kredi kartını SATICI firmanın görevli personeline ibraz etmek zorundadır.

Sözleşme konusu bilet Alıcı'dan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesinden SATICI sorumlu tutulamaz.

 • 4.03

İnternetten bilet alırken araç koltuk şeması ekranda gösterilmektedir. Bu şemada bay ve bayan için uygun koltuklar belirtilmektedir. ALICI koltuk seçerken kendi cinsiyeti için uygun olarak gösterilen koltuğu doğru olarak seçmekle yükümlüdür. Aksi durumda seyahati sırasında başka uygun koltuk varsa o koltuğa yerleştirilir, uygun koltuk yoksa bileti geçersiz sayılır ve bilet bedeli iadesi yapılmaz. Taşıyıcı firma tarafından operasyonel sebeplerle araç tipi ve koltuk konumu değiştirilebilir. Bu durumdan MERSİN SEYAHAT TURİZM TİCARET ANONİM ŞİRKETİ sorumlu değildir.

 • 4.04

Alınan Bilet, üzerinde yazılı Tarih/Saat ve Güzergâh için geçerlidir. Üzerinde yazılı gün ve saatte kullanılmayan bilet geçersiz sayılır.

 • 4.05

Bagaja verilen ve değer takdiri yapılmayan eşyaların kaybı halinde, bilet bedelinin üç mislinden fazla para ödenmez. Otobüs ve Şehir içi servis araçları içerisinde unutulan, kaybolan veya çalınan eşyalardan SATICI veya MERSİN SEYAHAT TURİZM TİCARET ANONİM ŞİRKETİ sorumlu tutulamaz.

 • 4.06

Bilet gösterilip, fiş alınarak bagaja verilen eşyanın idari ve adli makamlarda yapılacak muayenelerinde doğacak cezai mesuliyet bagaj sahibine aittir. ALICI seyahati başlangıcında araca binerken bagajını teslim etmesi durumunda mutlaka bagaj fişi istemelidir. Kaybolan bagajlardan MERSİN SEYAHAT TURİZM TİCARET ANONİM ŞİRKETİ sorumlu tutulamaz.

 • 4.07

Bagajda ve yolcu beraberinde, insan sağlığı açısından zararlı ve tehlikeli durum ihtiva eden maddeler ile, uygunsuz nitelikteki ambalaj ve eşyalar kesinlikle taşınmaz. Her yolcu için 30 KG'ı aşan bagaj, ayrı ücrete tabidir.

 • 4.08

Konuk olarak seyahat eden ALICI'lar, ek Ferdi Kaza Sigorta kapsamında değildir.

 • 4.09

Karayolları Taşıma Yönetmeliğinin 38/6 maddesine göre; Aşı karneli kedi, köpek (tehlike arz edenler hariç) ve kuş (saka, muhabbet kuşu veya kanarya) gibi evcil hayvanlar, özel kafesleri kilitli olmak şartıyla bagaj taşımaya mahsus bölümün dışında hayvan sahibi yolcunun kucağında veya oturduğu koltuğun önünde de taşınabilir. Doğabilecek zararın sorumluluğu ALICI'nın yazılı olarak kabul etmesi şartıyla taşınabilir.

 • 4.10

Kanun ve Yönetmelik gereği, sefer ve fiyat tarifeleri önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Tarife süresi sonundaki tarife değişikliklerinden doğan ücret farkları, açık biletlere de uygulanır.

 • 4.11

6 yaşından büyük çocuklar için otobüste ayrı yer tahsisi, ayrı bilet alınması zorunludur. Reşit olmayan ve yalnız seyahat edecek çocuklar için yazılı veli muvaffaktı gerekir.

 • 4.12

ALICI/YOLCU'nın tanımadığı kişilerin yiyecek - içecek ikramlarını güvenliği bakımından kabul etmemesi ve alkollü bir şekilde araca binmemesi gerekmektedir.

 • 4.13

Yasal açıdan izin verilmeyen yerlerde inip - binmek için ısrar edilemez. İnilecek olan durak önceden haber verilmek durumundadır. İnmeden önce bagaj fişinin ve eşyaların hazırlanması, araç durmadan yolcunun yerinden ayrılmaması gerekmektedir.

 • 4.14

SATICI tarafından belirlenmiş mola yeri dışında, hastalanma vb. acil haller haricinde durulması veya mola verilmesi istenemez.

 • 4.15

Kaybedilen bilet ve yolculuk kuponları için hiçbir ücret iadesi yapılmaz, yolculuk hakkı verilmez.

 • 4.16

Trafiğin seyir ve güvenliğini tehlikeye düşürecek, araç içerisindeki diğer yolcuları rahatsız edecek tavır ve davranışlar sergilenemez. Aracın teknik donanımını olumsuz etkileyecek hiçbir elektronik cihaz kullanılamaz.

 • 4.17

Mücbir sebeplerle ortaya çıkan ve taşımanın devamına engel olan nedenlerin, belirsiz bir süre beklemeyi mecburi kılması veya varış noktasına kadar gerekli zamanın bir katından daha fazla beklemeyi gerektirmesi halinde, SATICI, imkân olduğu taktirde bir başka güzergâhı izleyerek taşımayı tamamlar, aksi halde yolcuyu, güzergâh üzerindeki dilediği bir noktaya kadar götürür veya hareket noktasına geri getirir. SATICI, mücbir sebeplerden kaynaklı olarak sefer iptal etme hakkına sahiptir.

ALICI'nın kredi kartı ile yaptığı ödemelerde ise, ürün tutarı, siparişin ALICI tarafından iptal edilmesinden sonra 30 gün içerisinde ilgili bankaya iade edilir. Bu tutarın bankaya iadesinden sonra ALICI hesaplarına yansıması tamamen banka işlem süreci ile ilgili olup, SATICI'nın bu hususa ilişkin herhangi bir şekilde müdahalede bulunması mümkün olamamaktadır.

Siparişin sonuçlanması durumunda ALICI işbu sözleşmenin tüm koşullarını kabul etmiş sayılacaktır.

İşbu sözleşme de adı geçen SATICI, yolcu taşıma işini fiili olarak gerçekleştirecek olan firmayı belirler.

www.mersinseyahat.com.tr üzerinden biletinizi satın alırken tüm bilgilerin (cinsiyet, isim vb.) doğru girilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde doğacak aksaklıklardan dolayı MERSİN SEYAHAT TURİZM TİCARET ANONİM ŞİRKETİ sorumlu tutulamaz. ALICI, bu sözleşme ile beraber www.mersinseyahat.com.tr sitesini kullanırken gelen uyarıları da dikkate almak mecburiyetindedir.

www.mersinseyahat.com.tr kullanıcılar ile hizmet sağlayıcıların bir araya getirildiği bir platformdur. Hizmet sağlayıcılar ile kullanıcılar arasındaki hukuki ilişki www.mersinseyahat.com.tr’den kullanıcılara sunulan platform hizmetinden ayrı ve bağımsızdır.

www.mersinseyahat.com.trsite veya mobil uygulama üzerinde yer alan Kullanıcı ve hizmet sağlayıcıların bilgilerinin içeriğinden sorumlu tutulamaz. Hizmet Sağlayıcı firmalar ve Kullanıcılar arasında doğabilecek uyuşmazlıklardan, zararlardan ve/veya taleplerden www.mersinseyahat.com.tr sorumlu tutulamaz.

Seferler sırasında meydana gelebilecek her türlü kaza, mal veya can kaybı gibi durumlardan online işlem hizmeti veren kuruluş (MERSİN SEYAHAT TURİZM TİCARET ANONİM ŞİRKETİ) sorumlu değildir. MERSİN SEYAHAT TURİZM TİCARET ANONİM ŞİRKETİ ,sefer sırasında oluşacak herhangi bir ihmal veya kusurdan dolayı sorumlu tutulamaz. www.mersinseyahat.com.tr'den online işlem hizmeti alanlar bu şartı peşinen ve gayrikabili rücu olarak kabul etmiş sayılır.

MADDE 5 - CAYMA HAKKI

ALICI, sözleşme konusu yolcu taşıma biletinden, sipariş aşamasında ve ALICI'ya gönderilmiş olan elektronik postada belirtilen hareket saatinden 24 (yirmi dört saat) öncesine kadar cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanılması için bu süre içinde SATICI'ya şahsen, e-mail veya telefon ile bildirimde bulunulması şarttır. Bu hakkın kullanılması halinde, takip eden 30 gün içinde bilet bedeli ALICI'ya iade edilir. ALICI tarafından SATICI'nın herhangi bir şubesinden basılı yolcu taşıma bileti alınmışsa ALICI bu bilet ile ilgili cayma hakkını ancak yine SATICI'nın şubesinden kimlik ve kredi kartı ile birlikte şahsen başvurarak kullanabilir.

Aracın hareket saatine 24 (yirmi dört) saatten daha az süre kalması durumunda bilet bedeli iadesi yapılmaz. Aracın hareket saatine 12 (on iki) saat kalıncaya kadar bilet ertelenebilir, bu durumda ALICI'ya SATICI tarafından açık bilet verilir, ALICI bu bileti 6 altı) ay süre ile aynı güzergâhtaki uygun bir seferde seyahat etmek için kullanabilir. Aracın hareket saatine 12 (on iki) saatten daha az bir süre kalmışsa bilet cayma hakkı kullanılamaz, açık bilet verilmez alınmış olan bilet geçersiz sayılır. Açık tarihli biletlerde ücret iadesi kesinlikle yapılmaz. Kredi kartı ile alınan biletlerin iadeleri nakit olarak yapılmaz. Para iadesi; ilgili bankaya verilen talimat kanalıyla yapılır.

MADDE 6 - BORÇLUNUN TEMERRÜDÜ

ALICI'nın temerrüde düşmesi halinde ALICI, borcun gecikmeli ifasından dolayı SATICI'nın oluşan zarar ve ziyanını ödemeyi kabul eder. ALICI'nın temerrüdünün SATICI'nın kusurundan kaynaklandığı hallerde ALICI herhangi bir zarar ve ziyan talebini karşılamak mecburiyetinde olmayacaktır.

MADDE 7 - YETKİLİ MAHKEME

İşbu sözleşmenin uygulanmasında, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca ilan edilen değere kadar TÜKETİCİ Hakem Heyetleri ile SATICI'nın yerleşim yerindeki TÜKETİCİ Mahkemeleri yetkilidir. Siparişin onaylanması durumunda ALICI işbu sözleşmenin tüm koşullarını kabul etmiş sayılır.

03/27/2023

SATICI

Unvan

-

Adres

Korukent mah. Mimar Sinan Blv. Otogar no: 190/1 içkapı no:Z05, TOROSLAR/MERSİN

Telefon

324 238 22 22

Eposta

info@mersinseyahat.com.tr

ALICI

Yolcu taşıma biletini satın alan kişidir.

Bu Site Alt Yapısı İle Hazırlanmıştır
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Aydınlatma Metni ile Çerez Politikası'nıinceleyebilirsiniz.