Ankara Gezi Rehberi

Ankara Gezi Rehberi

Başkent İle Tarihi Zenginlik
 
Türkiye’nin başkenti Ankara, en kalabalık nüfusa sahip ikinci şehrimizdir. Coğrafi konum olarak Türkiye’nin merkezinde yer alır. Büyük bölümü İç Anadolu Bölgesi’nde yer alıyor. Bilinen tarihi en az 10 bin yıldır. Bu eski şehrimiz, Taş Çağı’na dek uzanan, üzerinde Hitit, Frig, Bizans, Lidya, Pers, Galat, Selçuklu, Roma, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yaşadığı büyük bir coğrafya.

Ankara, Başkent ilan edildikten sonra hızlı bir değişim ve büyüme sürecine girmiştir. Öyle ki Ankara, çok kısa bir süre içerisinde, Türkiye’de bürokrasinin merkezi, Cumhuriyet’in önemli sembol yapılarına ev sahipliği yapan kentine dönüşmüştür. Gezilecek, görülecek tarihi ve kültürel yapılarının yanı sıra Ankara, kent merkezinin çevresinde, oldukça doğal güzelliğe de sahip nadide bir kentimizdir.

Türkiye’nin başkenti ve aynı zamanda ikinci en büyük şehrimiz olan Ankara, Batı Karadeniz Bölgesi’nde kalan kuzey kesimleri hariç, büyük bölümü İç Anadolu Bölgesi’ndedir ve Bolu, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Aksaray, Konya ve Eskişehir ile çevrili bir kentimizdir. Bilinen tarihi en az 10 bin yıl öncesine dayanır. Eski Taş Çağı’na dek uzanan tarihinde Ankara, bir Kelt topluluğu olan Tektosagların ve Anadolu’nun kadim uygarlıklarından Frigya’nın da başkentliğini yapmış Anadolu Topraklarındandır.

Başkent ilan edildikten hemen sonra hızlı ve bir o kadar farklı bir değişim ve büyüme sürecine girmiştir. Kısa bir süre içerisinde Türkiye’de bürokrasinin kalbi burada atmaya başlamıştır. Cumhuriyet’in en önemli sembol yapılarına ev sahipliği yapar. Yüzölçümü olarak ülkemizin üçüncü en büyük şehridir ve Yıldırım Bayezid’in Timurlenk’e yenildiği Ankara Muharebesi ile Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktası olan Sakarya Muharebesi’ne kadar Anadolu’nun sayısız önemli tarihi olaylarında hep odak noktası olmuştur.

Yaşadığı tarihi, kültürel, sosyal, ekonomik ve siyasi gelişimle ülkemizin yakın tarihine de ayna tutan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentine uzanan tarihi süreçte, Kurtuluş Savaşı sırasında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından başkent seçilmiştir. Sadece bu sıfatıyla dahi Cumhuriyet tarihinin en anıtsal ögelerini barındırır. Bürokrasi ve siyasetin de en hareketli şehri haline gelmiştir. Bu özelliği ile sosyal yapısı oldukça çeşitlilik göstermektedir ve Türkiye’nin en önemli üniversitelerine, eğitim kurumlarına ev sahipliği yapar. Kentte hatırı sayılır ölçüde öğrenci nüfus bulunmaktadır.

Konumu itibari ile tarih boyunca ticaret merkezi olan başkent, gelişen endüstrisiyle Türkiye’nin nüfus bakımından en yoğun olan kenti İstanbul’dan sonra Türkiye’nin ikinci sanayi merkezi, aynı zamanda, Türkiye gayrisafi millî hasılasının yüzde dokuz (9)’una sahiptir. Bir yandan rekabet endeksi oluşturur ve insani, yaratıcı ve sosyal sermaye endekslerinde de ilk sırada yer alır.

Ankara Gezi Rehberi

Bronz Çağındaki uygarlıklardan biri olan Hatti’ye kadar uzanan tarihinde, Galatlar tarafından da Ankyra (Ancyra) olarak adlandırıldı ve şehir zaman içinde Angora, Engürü ve Ankara olarak isim değişmiştir. Hitit, Frig, Kimmer, Pers, Lidya, Makedon, Galat, Roma ve Selçuklu hâkimiyetinde kalan ve en son, 1354’te Orhan Gazi’nin oğlu olan Süleyman Paşa tarafından Osmanlı topraklarına dahil edilen Ankara, 27 Aralık 1919’da kent içinde büyük bir coşkuyla karşılanan Mustafa Kemal Atatürk tarafından, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldırığı yegane şehrimizdir.

23 Nisan 1920’de kurulan ve TBMM Hükumetinin idare merkezi olarak ilan edilen Ankara, 13 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti ilan edildi. Başkent olduktan sonra hızlı bir sosyal, ekonomik, askeri, siyasal ve kültürel gelişime devam eden Ankara, bugün, tüm sektörler itibarıyla kalkınmış, Türkiye’nin 2. metropolü konumundadır. Bugün, Ankara’nın 18’i merkez, 25 ilçesi bulunuyor.
 
Ankara’da Gezilecek Yerler

Her yolun çıktığı Ankara’nın kalbi, Kızılay. İşyerlerinin, kafe ve restoranların, barların, sinema ve tiyatro, alışveriş merkezleri, sanat-kültür merkezleri ile Ankara’nın merkezi. Barların ve kafelerin, çiçekçi ve balıkçıların çoğunlukta olduğu Sakarya Caddesi. Ankara’nın en önemli simgelerinden Gökdelen, Güvenpark ve Kuğulupark ile bir diğer yaya bölgesi olan İzmir Caddesi ile Kızılay, halen Ankara’nın gözbebeğidir.

Bahçelievler, Başkentin eski semtlerinden biri. Üniversitelerle çevrili ve özellikle de üniversite gençliğine hitap edebilecek uygun fiyatlı bar, kafe ve pub’ları. Gaziosmanpaşa (GOP), Çankaya ilçesine bağlı olan ve oldukça köklü aynı zamanda lüks bir semttir.

Çayyolu, Ankara’nın en lüks bölgelerinden biridir. Rezidans, lüks konut ve villaların bulunduğu Çayyolu, semt’in en popüler adresi, Restoranların, gece hayatının ve pahalı alışveriş mağazalarının bulunduğu Park Caddesi. Denizciler Caddesi, Anafartalar Caddesi ve Hacettepe’nin çevrelediği bölgede, Yahudi Mahallesi, bugün terk edilmiş bir görüntüye sahip olsa dahi yılda bir kez ibadet için açılan sinagoguyla kentin hoşgörü iklimini yansıtır, bölgenin kozmopolit yapısını önemli ölçüde anlayış kültürü ile birleştirir.

Başta Anıtkabir Olmak Üzere;
Anıtkabir demek, Ankara demek. Ankara demek Anıtkabir demek. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı, Kurtuluş Savaşı’nın, inkılapların lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün, Anıttepe’de bulunan anıt mezarı, Anıtkabir.
Anıtkabir Atatürk’ün ebediyetinin merkezi olmasının yanı sıra, müzeleri, parkları, tören alanı, kuleleri ve Aslanlı Yolu ile benzersiz alan.
Anıtkabir’i haftanın her günü 09.00-17.00 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz.10 Kasım, 29 Ekim, 23 Nisan gibi milli bayram ve anma günlerinde ziyaret saatleri değişiyor. Anıtkabir’e giriş ücreti alınmıyor.
 

Ankara Eski Şehir Merkezi

 

 • Hamamönü
 • Roma Hamamı
 • Anadolu Medeniyetleri Müzesi
 • Ankara Etnografya Müzesi
 • Kurtuluş Savaşı Müzesi 1. TBMM Binası
 • Cumhuriyet Müzesi ( 2. TBMM Binası)
 • Ulucanlar Cezaevi Müzesi
 • Kocatepe Camii
 • Devlet Resim ve Heykel Müzesi
 • Ankara Garı
 • Botanik Parkı ve Atakule
 • Altınköy Açık Hava Müzesi
 • Parklar
 • Gordion Müzesi
 • Beypazarı
 • Eymir Gölü
 • Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı
 • Mogan Gölü
 • Atatürk Orman Çiftliği ve Ayaş


Gibi birçok tarihi ve kültürel zenginlikleri bir arada barındıran başkentimiz ile sizleri tanıştırmak ya da yeniden buluşturmak için Mersin Seyahat olarak gönülden hizmetinizdeyiz.

Bu Site Alt Yapısı İle Hazırlanmıştır
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Aydınlatma Metni ile Çerez Politikası'nıinceleyebilirsiniz.